hava 18° Parçalı Bulutlu
DOLAR 27,3669 % % 1.71
EURO 29,0543 % % 2.06
GRAM ALTIN 1.641,58 % % 1,25
ÇEYREK A. 2.683,98 % % 1,25
BITCOIN 748.017 % 3.398
SON DAKİKA
Google News

Çankırı Tuz Mağarası “Karaelmas Ekspresi” ile daha fazla turist çekecek

Son Güncelleme :

13 Kasım 2022 - 10:04

Çankırı Tuz Mağarası “Karaelmas Ekspresi” ile daha fazla turist çekecek

Önceki yıllarda Ankara ve Zonguldak Tren Garı arasında DDY tarafından bölgesel bir tren hattı olarak işletilmekte olan Kara Elmas Ekspresi yeniden çalışacak mı? Hafta da kaç gün çalışacak?

işte bu soruların cevabı Ankara’dan başlayıp Karabük’te sona eren Karaelmas Tren Yolculuğunda cevap buldu.

Yaklaşık 2,5 yıl önce yolcu taşımacılığına yeniden başlaması için düğmeye basılan fakat pandemi nedeniyle ertelenen seferler için düzenlenen toplantı için güzergahta bulunan il ve ilçelerde incelemelerde bulunuldu.

Turizmcilere güzergahın tanıtılması amacıyla düzenlenen ve Ankara’dan hareket eden Karaelmas Ekspresi, Alpaslan ile beraberindeki turizmcilerle Çankırı Garı’nda mola verdi.

Yer Altı Tuz Şehri’ni ziyaret eden Alpaslan ile beraberindekilere Çankırı’nın avcılar escort turizm potansiyeline ilişkin bilgi verildi.

Ziyaretlerin ardından Karaelmas Ekspresi, Karabük’e gitmek üzere yola çıktı.

Bakan Yardımcısı Alpaslan, gazetecilere, Karaelmas Turizm Ekspresi ile ilgili daha önce Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıktığını hatırlattı.

Konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini belirten Alpaslan, “En başta Karaelmas treninin turizm ekspresi olması yönündeki çalışmalarımızda sona yaklaşmış durumdayız. Başta turizm seyahat acente sahipleri olmak üzere bu tur üzerinde yolculuk yaparak seyahatin tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi, daha efektif, daha verimli olması için çalışmalar yapıyoruz. Çankırı’mızın turizm açısından potansiyelini, yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve durumlarını değerlendirmek üzere geldik.” dedi.

Çankırı’nın ardından Kurşunlu ve Çerkeş’e uğrayıp Karabük’e gideceklerini anlatan Alpaslan, “İnşallah en kısa zamanda da Karaelmas trenimiz seferlerine başlayacak. Buna yönelik çalışmalarımızda son aşamaya gelmiş durumdayız.” diye konuştu.

Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız da Alpaslan’a eşlik etti.

Proğram hakkında sosyal medyadan paylaşım yapan Ankara Mikketvekili Zeynep Yıldız “ KaraelmasTreni’nin yolcu taşımasına yönelik izin 2,5 yıl önce çıkmıştı.

Pandeminin ardından tren, bir turizm treni olarak planlanıyor.

Ankara-Çankırı-Karabük istifade edecek.

Benim için hikayenin başladığı yerde; köyümde,kişisel tarihime küçük bir not düşmek istedim.” açıklamasını yaptı.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.