• DOLAR
  $1.291,61
 • EURO
  $0,4431
 • ALTIN
  $19.130,75
 • BIST
  $52,31
Çankırı’nın Hakkı Gasp mı ediliyor?

Çankırı’nın Hakkı Gasp mı ediliyor?

Çankırı, AB’den sağlanacak yaklaşık 300 milyon TL’lik “Altyapı projesi”nden çıkartıldı. 2013 yılında başlayan AB IPA Hibe Projesi kapsamında Türkiye’de pilot olarak seçilen 7 ilin arasında yer alan Çankırı, detay projelerinin hazırlanmasının ardından AB Türk Delegasyonu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Daire Başkanlığı üyeleri ile birlikte proje kapsamında saha gezilerini tamamlayarak değerlendirme toplantılarını gerçekleştirilmişti. Dünya […]

Çankırı, AB’den sağlanacak yaklaşık 300 milyon TL’lik “Altyapı projesi”nden çıkartıldı.

2013 yılında başlayan AB IPA Hibe Projesi kapsamında Türkiye’de pilot olarak seçilen 7 ilin arasında yer alan Çankırı, detay projelerinin hazırlanmasının ardından AB Türk Delegasyonu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Daire Başkanlığı üyeleri ile birlikte proje kapsamında saha gezilerini tamamlayarak değerlendirme toplantılarını gerçekleştirilmişti.

Dünya standartlarında bir atık su arıtma tesisinin Çankırı’ya kazandırılması yönünde 2013 yılından itibaren yapılan çalışmalar geçtiğimiz günlerde Bakanlık tarafından gelen bir yazı ile sona erdirilerek, Avrupa Birliği IPA Hibe Projesi kapsamında olan il listesinden Çankırı çıkartıldı.

Çankırı eski Belediye Başkanı Hüseyin Boz döneminde tüm teknik çalışmasının tamamlandığı projeden Çankırı’nın çıkartılmasının nedeni ise merak konusu oldu.

Mart 2019 seçimleri sonrası belediye başkanlık koltuğuna oturan İsmail Hakkı Esen’in de İPA projesini takip ettiği, sık sık proje koordinasyon birimi ile görüşmeler yaptığı biliniyor.

ÇANKIRI’NIN HAKKI GASP MI EDİLİYOR?
Projeye bir çok eksiği olmasına rağmen dahil edilen Giresun ve güçlü lobisi ile Rize’nin dahil edilmesi ile liste dışına itilen Çankırı’nın hakkı gasp mı edilmek isteniyor?

385 MİLYONUN %85i HİBE
Bu toplamda 385 milyon TL’lik bir proje ve projenin yüzde 85’i hibe…
385 Milyon TL’lik projenin 325 milyon TL’si hibe. Proje maliyetinin yüzde 9’u İller Bankasınca kalan %6’lık kısım yani 23 milyon TL’lik kısım ise belediye tarafından finanse edilecek.
Fakat kamuoyunda, Çankırı Belediyesi’nin 23 milyonu karşılama konusunda geri atım atmasından dolayı projenin iptal edildiği düşüncesi hakim.

Kaynak: Çankırı Belediyesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM