hava 12° Açık
DOLAR 27,2886 % % 0.14
EURO 28,9916 % % 0.35
GRAM ALTIN 1.670,32 % % 0,42
ÇEYREK A. 2.730,97 % % 0,42
BITCOIN 721.775 % 0.188
SON DAKİKA
Google News

Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi

Son Güncelleme :

12 Ekim 2019 - 17:44

Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi

İlahiyatçı sosyolog Erol Erdoğan Diyanet TV’de  ‘Çocukların Din Eğitiminde Medyanın Etkisi’  konusundaki programa katıldı.  Programda,dDergiler, televizyon dizileri, çizgi filmler, çocukların din algısını nasıl şekillendiriyor ? Dijital medyada yayınlanan videolar çocukları nasıl etkiliyor? Sorularına cevap arandı.

ÇOCUKLARA MEDYA OKURYAZARLIĞI ÖĞRETİLMELİ
Medya okuryazarlığının çocuklara okul öncesi yaşlarda öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Erol Erdoğan, bu eğitimin medyada oluşturulmaya çalışılan olumsuz din algısının önüne geçeceğini belirterek ‘Hem ailelerin hem çocuklarının şu farkındalığa sahip olması lazım, bir haber mi izliyorum ya da bir sinema filmi mi bir dizi mi izliyorum ya da bir oyun mu oynuyorum.

Şu farkındalığı da sağlamamız lazım, izlediğimiz filmin nerede çekildiği, kimin yazdığı ve amacının ne olduğunu bilmemiz gerekir. Medya okuryazarlığını bilmek ne yediğimizi bilmek kadar önemlidir.

Eğer izlediğiniz bir filmi bir haberi ne olduğunu adının ne olduğunu ne zaman yapıldığını içindeki niyetlerin ne olabileceğini görmek gerekir.

Niyet kelimesiyle illaki kötü niyet değil muhteviyata hakim olmaktan bahsediyorum. Medya okuryazarlığı bu açıdan çok önemlidir.’ dedi.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.