• DOLAR
  $2.016,08
 • EURO
  $0,4197
 • ALTIN
  $30.249,51
 • BIST
  $71,6
EFT Ücretlerine devrim gibi düzenleme

EFT Ücretlerine devrim gibi düzenleme

Bankaların ücret ve komisyon ücretlerine sınırlama getirildi. Artık vatandaşlar bankadan EFT ve havale yaparken fahiş ücret ödemeyecek. 1.000 TL’ye kadar olan EFT işlemlerinden en fazla 1 TL, havalelerden ise 50 kuruş para alınacak. 1 MARTTA BAŞLIYOR Ekonomi yönetimi bankaların faiz düştükçe kârını artırmak için ücret ve komisyonlara yüklenmesinin önüne geçecek devrim niteliğinde bir karar aldı. […]

Bankaların ücret ve komisyon ücretlerine sınırlama getirildi. Artık vatandaşlar bankadan EFT ve havale yaparken fahiş ücret ödemeyecek. 1.000 TL’ye kadar olan EFT işlemlerinden en fazla 1 TL, havalelerden ise 50 kuruş para alınacak.

1 MARTTA BAŞLIYOR
Ekonomi yönetimi bankaların faiz düştükçe kârını artırmak için ücret ve komisyonlara yüklenmesinin önüne geçecek devrim niteliğinde bir karar aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2014’te yapılan değişiklikle 20’ye indirdiği ücret ve komisyonlar hem 16’ya düşürüldü hem de tüketiciden tahsil edilen paraya üst sınır getirildi. Artık vatandaşlar bankadan EFT ve havale yaparken fahiş ücret ödemeyecek. Belirlenen ücret ve komisyonların yıllık artışı TÜFE’yi geçemeyecek. Bankalar tüketiciden alacakları ekstra işlem ücretleri için onay alacaklar. Düzenleme 1 Mart tarihinde yürürlüğe giriyor.

EFT 1 LİRAYI GEÇEMEYECEK
2014’te ücret ve komisyonlara sınırlama getirilen yönetmelikte alınacak ücretler banka ile tüketici arasındaki sözleşmeyle düzenleniyordu. BDDK, yönetmeliği değiştirerek bankalara bu konuda üst sınır getirmiş oldu. Buna göre, bankanızın internet sitesinden veya cep telefonunuza indirdiğiniz uygulaması üzerinden, bir başka bankadaki hesaba, 1.000 TL’ye kadar para gönderirken yapacağınız EFT işleminden alınacak ücret 1 TL’yi geçemeyecek.
ATM’den yapılan işlemlerde banka EFT işleminden en fazla 2 TL alabilecek. Diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise EFT ücreti 5 TL’yi geçemeyecek.

İşlem tutarının 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olması hâlinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak, işlem tutarının 50.000 TL ve üzerinde olması durumunda ise 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanacak. İnternet üzerinden yapacağınız EFT işlemini, saat 17:00’den sonra gerçekleştirirseniz banka sizden en fazla 1.5 TL alabilecek.

HAVALEDE 50 KURUŞ
Aynı bankada bulunan hesaplar arasında işlem (havale) gerçekleştirilirken daha da düşük ücret alınacak. Buna göre,1.000 TL’ye kadar para gönderirken yapacağınız havale işleminden alınacak ücret 50 kuruşu geçemeyecek.
ATM’den yapılan işlemlerde banka havale işleminden en fazla 1 TL alabilecek. Diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise ücret 2.5 TL’yi geçemeyecek. İşlem tutarı 1.000 TL ile 50.000 TL arasında olması hâlinde bu sınırlar sırasıyla 1 TL, 2.5 TL ve 5 TL olacak.

ENGELLİLERE KOLAYLIK SAĞLANDI
Bankada kredi çektiğinizde sözleşmelerin bulunduğu kağıda ‘sözleşmenin bir nüshasını elden aldım’ ibaresini yazmanız gerekir. 2014’te yapılan yönetmeliği değiştiren BDDK, bu maddeye yeni bir ekleme yaptı. Buna göre, görme engelliler için bu şart kaldırıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM