• DOLAR
  $1.082,13
 • EURO
  $0,3145
 • ALTIN
  $19.377,21
 • BIST
  $48,19
Enerji Kimlik Belgesinde son gün 1 Ocak

Enerji Kimlik Belgesinde son gün 1 Ocak

Binalar için zorunlu hale getirilen ‘Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için kısa bir süre kaldı. Son tarihi 1 Ocak 2020 olan belgenin alımı için bugüne kadar yapılan çalışmalar artarken, tüketicilerin bilinçlenmesi adına farkındalık da oluşturuldu. 1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 873 bine […]

Binalar için zorunlu hale getirilen ‘Enerji Kimlik Belgesi’ni almak için kısa bir süre kaldı. Son tarihi 1 Ocak 2020 olan belgenin alımı için bugüne kadar yapılan çalışmalar artarken, tüketicilerin bilinçlenmesi adına farkındalık da oluşturuldu.

1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 873 bine ulaştı.

1 Ocak 2011’den sonra yapı ruhsatı alan yeni binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı 873 bine ulaştı.

YÜZDE 50 TASARRUF
1 Ocak 2020’den sonra binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi şartı aranacak. Satış veya kiralama safhasında, mal sahibinin bu kimliğin bir suretini alıcıya veya kiracıya vermesi gerekecek. Türkiye’nin enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda tüketildiği göz önüne alındığında, binaların enerji verimli hale getirilmesinin önemi de ortaya çıkıyor. Bu tüketimin ise yüzde 80’i binanın ısıtma ve soğutulması için harcanıyor.

Daha önce Mayıs 2017’de dolacak enerji kimliği çıkarma tarihinin 1 Ocak 2020’ye ertelenmişti.

Daire alacaklar, satın alırken veya kiralarkan enerji kimlik kartını istemeniz durumunda,ilgili satıcı firma veya şahıs bu belgeyi mutlaka alması gerekiyor.

Enerji verimli binalarda oturmak sadece cephe izolasyonu ile yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor ve faturalar yüzde 50 azalıyor.

EV SAHİBİNE SORUN
Yeni binaların iskan alabilmesi için en az C sınıfı Enerji Kimlik Belgesi almaları gerekiyor. Mevcut binalarda ise enerji sınıfı ile ilgili herhangi bir şart bulunmuyor.

Enerji sınıfı ne olursa olsun, ister yalıtımlı isterse de yalıtımsız tüm mevcut binalara Enerji Kimlik Belgesi alınabiliyor.

Mevcut binalarda Enerji Kimlik Belgesi sadece durum tespiti fonksiyonunu görüyor.

Artık ev alırken, satarken ya da kiralarken sadece konumuna, manzarasına, oda sayısına değil kimlik belgesine de bakılması gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM