hava 11° Açık
DOLAR 27,3177 % % 0.23
EURO 28,9047 % % 0.22
GRAM ALTIN 1.669,00 % % 0,34
ÇEYREK A. 2.728,82 % % 0,34
BITCOIN 721.665 % -0.034
SON DAKİKA
Google News
Haber Servisi

EYT’de son durum nedir? Ne zaman çıkacak? Kimleri kapsayacak?

Son Güncelleme :

08 Kasım 2022 - 22:55

EYT’de son durum nedir? Ne zaman çıkacak? Kimleri kapsayacak?

EYT son durum 8 Kasım 2022: Emeklilikte Yaşa Takılanlar çalışma ne durumda? EYT yasası ne zaman çıkacak, formülleri neler, kimleri kapsıyor, yaş sınırı kaç?

Emeklilikte yaşa takılanlar için kritik gün! Kabine Toplantısı sonrası açıklama bekleyen vatandaşlar EYT son dakika bugün haberlerini yakın mercek altına aldı. Yılsonunda açıklığa kavuşması beklenen konuyla ilgili detaylar bugün masada olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar Bakan Bilgin ve Başkan Erdoğan’ın açıklamalarıyla kamuoyu ile paylaşılıyor. EYT ne zaman çıkacak, nedir, son durum ne, formülleri neler, kimleri kapsıyor, şartları neler soruları bugün de yanıt arayanlar arasında yerini aldı.

EYT YASASI KABİNE GÜNDEMİNDE!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yürütülen emeklilikte yaşa takılanlar çalışması Başkan Erdoğan’ın kontrolünde gerçekleşiyor.

Bakanlar Kurulu Kabine Toplantısında EYT düzenlemesi ile ilgili Bakan Bilgin’den ön bilgi alacak Başkan Erdoğan’ın yeni bir karar olması durumunda kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

ARKA ARKAYA AÇIKLANACAK
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili son olarak şunları kaydetmişti:

“Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak.

Bu çalışmayla birlikte de gerek esenyurt escort sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023’e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.”

BAKAN BİLGİN: MASADAKİ FORMÜL BELLİ!
Geçtiğimiz günlerde gelen Bakan Bilgin’in EYT açıklaması şöyle:

“Bu konuyla ilgili şunu söyleyeyim bir defa. Birçok televizyon kanalında çeşitli uzmanlar ellerinde kalemle hesaplar falan yapıyorlar. Onların hiçbiri bizim önümüzde yok öncelikle onu söyleyeyim. Televizyonda çıkarıyorlar işte ‘şunlar da girecek bunlar da çıkacak’ öyle bir şey yok. 1999 yılı öncesi biliyorsunuz yaş ile ilgili bir sorun var. O sorunu biz çözüyoruz.

Önümüzde tek bir model var yani çok sayıda insan var tahmin edeceğiniz gibi. Onların teker teker durumlarını, primlerini, çalışma gün sayılarını, yılları gibi, bunları gözden geçirip, en uygun en kapsayıcı çözümlemeyi yapacağız.”

EYT NE ZAMAN ÇIKACAK?
Niye şimdi açıklamıyorsunuz diyenler var. Henüz çalışmamız bitmedi. İkincisi adım adım açıklıyoruz. Zaten açıklasak da ocak ayından sonra uygulamaya sokulacak. Şimdi açıklamanı bir anlamı ve acelesi yok. Biraz önce bahsettiğim sorunları adım adım açıklayacağız. Aralık’ta da inşallah Meclis’te aralık ayının ilk haftası çalışma tertip ettiler. Meclis’e aralık ayında intikal ettireceğimizi zaten paylaştım”

“Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi yok. Sözleşmeli personel, geçici işçiler, diğer sorunları açıklayacağız. Aralık ayının ilk haftasında çalışma biter bitmez de meclise intikal ettireceğiz.”

MEVCUT YASADA EMEKLİLİK İÇİN 3 ŞART VAR

Türkiye’de emeklilik için mevcut yasalara göre 3 şart gerekiyor. Prim, yıl ve yaş. 8 Eylül 1999 öncesi için SSK’da primler işe giriş tarihine göre 5.000 ile 5.975 gün arasında değişirken, bu tarihten sonra işe girenler için yıl şartı kalkıyor ancak prim şartı 7.000 güne çıkıyor. Bağ-Kur’da ise kadınlar için 7.200 erkekler için ise 9.000 prim gerekiyor.

Bakıldığında emekli olabilmek için mutlaka istenen prim gün sayısını doldurmak lazım. Bu günlerde milyonlarca vatandaşın beklediği EYT düzenlemesi çıktığında da yine emeklilik için prim gün sayısı önem kazanacak. 8 Eylül 1999 öncesine dönüldüğünde bile SSK’da en az 5.000 gün gerekecek.

EKSİK PRİME BORÇLANMA İMKANI!

Prim günlerini tamamlamak için Yasalarımız değişik kesimlere borçlanma imkanları sunuyor. Bunlardan ön çok bilinenleri ise doğum ve askerlik borçlanmaları…

Borçlanma parasını ödeyerek toplu olarak prim satın alma anlamına geliyor. Erkekler askerlikte geçen sürelerin parasını ödeyerek prim gün sayılarına ekleyebiliyor. Kadınlar da sigortadan sonraki 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabiliyor.

2000 yılından önce fiili hizmet zammıyla çalışılması durumunda yıpranma süresi başlangıcı geri çekiyor. Askerlikten önce herhangi bir sigorta kolundan işe başlamayanların askerlik borçlanması yapması durumunda emeklilik yaş ve günleri öne çekiyor. Örneğin sigorta girişi Nisan 2000 olmasına karşın 1994 yılında 18 ay askerlik yapan bir kişinin borçlanması halinde sigorta başlangıcı 550 gün geri çekiliyor, 1997’nin ortalarına gidiyor ve EYT’ten yararlanabiliyor.

Borçlanma için yasanın çıkmasını beklemeye gerek var mı?

Yasa teklifi en geç aralık ayında Meclis’e gelecek. Borçlanma primleri ocak ayında artacak.

Yeni yılda asgari ücretle birlikte borçlanma tutarları da artacağı için öncesinde borçlanmaya gitmek avantajlı oluyor. Düzenleme 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı çalışmaya başlayanları kapsayacak.

Yasa çıktıktan sonra askerlik borçlanması için, yasada açık hüküm bulunması, yönetmelikle uygulamaya açıklık getirilmesi ya da yargı kararıyla uygulamaya teşmil edilmesi gerekiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) merak ettiği bazı soruların yanıtları şöyle:

Kasım 1999 yılında işe başladım, fiili hizmet zammıyla emekliliğim öne çekilir mi?

Bugün 45’in üzerinde uygulanan yıpranma payının sigorta girişini 1999 öncesine çekmede etkisi bulunmuyor. Yıpranmaya tabi çalışanların gün sayılarının yüksek olması nedeniyle normal sigortalılardan daha avantajlı olmaları söz konusu.

Diğer yandan 2000 yılı öncesi, örneğin Kasım 1999 yılında fiili hizmet zammıyla çalışıldıysa yıpranma süresi geri çekilerek EYT kapsamına girilebilir.

Askerlik borçlanması sigortalılığın başlangıç tarihini ne kadar öne çeker, kıdem tazminatı hakkı doğar mı?

Sigortalı işe başlamadan önce askerlik yapanlar hem sigorta tarihini geriye götürebilir hem de prim gün sayısını artırabilir. Askerlik öncesi bir işte çalışmamış olanların askerlik borçlanması yapması yaş ve günlerini öne çekmesinde yarar bulunuyor.

İşe girdikten sonra askerlik yapanların borçlanması ise sadece prim ödeme gün sayısını artırıyor, ancak emeklilik tarihini öne çekmiyor. Şubat 2000 tarihinde sigortalı işe başlayıp askerliğini 1999 yılında yapan borçlanarak emekli olabiliyor.

Emeklilikte, aylığı artırmada 2000 öncesi primler neden önemli?

SGK’ya bildirilen prime esas kazanç emekli aylığını artırmada büyük önem taşıyor. Gösterge sisteminin esas alındığı 2000 öncesi primler emekli aylığını yükseltiyor.

Bu nedenle de 1996, 1997, 1998 ve 1999’da yatırılan primler aylığı artırmada önem taşıyor. Emekli aylığını artırmak için 2000 öncesi yüksek tavandan borçlanmakta fayda bulunuyor.

Yasa çıktıktan sonra borçlanma yolunun kapatılması söz konusu olabilir mi?

Sigortası 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlayanların EYT kapsamında olacağı ifade ediliyor.

Bu tarihin kesinleşmesi halinde öncesi için borçlanma imkânı bulunuyor. Bu yolun kapatılacağı ihtimali zayıf. Ancak askerlik borçlanması için yasada açık hüküm bulunması, yönetmelikle uygulamaya açıklık getirilmesinde yarar bulunuyor.

Staj sigortası EYT kapsamına girmeyi sağlar mı?

Staj sigortasıyla uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışmaya başladıkları tarih arasında doğum yapan kadınlar başlangıç tarihini borçlanma yaptığı gün sayısı kadar geri çekebilecek.

Bunun dışında staj süresince yapılan sigorta emeklilikte dikkate alınmadığı için 1999 öncesi staj yapanlar EYT kapsamında yer almıyor.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

27,2953

SATIŞ

27,3177

FARK

% 0.23
Dolar EURO

ALIŞ

28,8253

SATIŞ

28,9047

FARK

% 0.22
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

33,1151

SATIŞ

33,2137

FARK

% 0.1
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

29,7616

SATIŞ

29,8091

FARK

% 0.12
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

20,1867

SATIŞ

20,2183

FARK

% 0.22
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

2.669,97

SATIŞ

2.728,82

FARK

% 0,34
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

1.668,73

SATIŞ

1.669,00

FARK

% 0,34
Dolar BITCOIN

FİYAT

721.665

DEĞİŞİM

-0.034

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER