• DOLAR
  $2.004,59
 • EURO
  $0,4168
 • ALTIN
  $29.898,37
 • BIST
  $70,8
Filtre Takmayan Soma’ya Mühür

Filtre Takmayan Soma’ya Mühür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun teklifi sonrası, verilen süre içerisinde filtre takmayan Soma Termik Santrali mühürlendi. Çeşitli illerde bulunan yaklaşık 15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Çevrecilerin de tepki gösterdiği kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep […]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun teklifi sonrası, verilen süre içerisinde filtre takmayan Soma Termik Santrali mühürlendi.

Çeşitli illerde bulunan yaklaşık 15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, AK Parti ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Çevrecilerin de tepki gösterdiği kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtimiz günlerde veto edilmişti.

İçinde her birinde 1 buhar türbini jeneratörü, 1 kazan, 1 kondeser, 1 soğutma kulesi olan ve 165 megawatt gücünde 6 ünitesi bulunan Soma Termik Santrali’nin hava kirliliğine neden olduğunu söyleyen yöre halkı, kararın veto edilmesini sevinçle karşıladı. Bölgede ikamet eden vatandaşlar, 2 ünitesi 1 bacaya bağlı olan santralin bacalarına filtre takılması halinde ilçede sağlık sorunlarının azalacağını kaydettiler.

MÜHÜRLENDİ
Yetkililer de termik santraldeki 3 bacaya filtre takılması için 1 ay süre verdi. Süre 1 Ocak’ta doldu ancak bacalara filtre takılmadı. Bunun üzerine harekete ekipler, gece yarısı harekete geçti. Yetkiller, yeni yılın ilk dakikalarında polis ekipleri eşliğinde gittikleri Soma Termik Santrali’ni, mühürleyerek faaliyeti durdurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM