• DOLAR
  $1.319,09
 • EURO
  $0,4444
 • ALTIN
  $19.048,72
 • BIST
  $52,32
Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Yeniden Başladı

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Yeniden Başladı

Koronavirüs nedeniyle, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yeniden alınmaya başladı. Başvurular, 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. 30 Haziran 2020 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar e-devlet üzerinden yeniden başvuru yapılabilecek. Daha önce kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri ise ilave işçileri için de başvuruda […]

Koronavirüs nedeniyle, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları yeniden alınmaya başladı. Başvurular, 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

30 Haziran 2020 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmayan işyerleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar e-devlet üzerinden yeniden başvuru yapılabilecek. Daha önce kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerleri ise ilave işçileri için de başvuruda bulunabilecek.

İlk defa koronavirüs nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda bulunulan işçiler için 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönemde 3 ay süreyle Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanılabilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

*İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması (Covid-19 sebebiyle işverenlerin yaptıkları kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.),

*Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),

*İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekiyor. Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM