hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Vali Aktaş İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili mesaj yayınladı

Son Güncelleme :

11 Mart 2020 - 17:55

/ 159 views kez okundu.
Vali Aktaş İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili mesaj yayınladı

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Aktaş mesajında “İstiklal Marşı, tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlık ve kahramanlığın adı, Türk milletinin ortak sesidir.” dedi.

Aktaş açıklamasında “İstiklâl Marşı’mızın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesinin 99. yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışma neticesinde, Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklâl Marşımız olarak kabul edilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bundan 99 yıl önce bugün, 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı, tarih boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin, vatanımızın bağımsızlık ve hürriyeti için göstermiş olduğu büyük fedakârlık ve kahramanlığın adı, Türk milletinin ortak sesidir.

Vatanına, bayrağına ve insan olmanın sorumluluğuna yakışır bir ömür süren Mehmet Akif’in İstiklal Marşı yazma müsabakasında sergilediği duruş ve hayatına dair birçok kesit, onu Millî Mücadele’nin manevi lideri yapmıştır.

BU duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın 99. Yıldönümü nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, destan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” dedi.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.