hava 12° Açık
DOLAR 27,2886 % % 0.14
EURO 28,9916 % % 0.35
GRAM ALTIN 1.670,32 % % 0,42
ÇEYREK A. 2.730,97 % % 0,42
BITCOIN 721.775 % 0.188
SON DAKİKA
Google News

Vali Ayaz: Vaka Sayıları Düşüyor Ancak Tedbiri Elden Bırakmayacağız

Son Güncelleme :

26 Ocak 2021 - 22:17

Vali Ayaz: Vaka Sayıları Düşüyor Ancak Tedbiri Elden Bırakmayacağız

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Vali Ayaz, Çankırı’da koronavirüs vaka sayılarının düşme eğiliminde olduğunu belirterek, tedbire devam uyarısında bulundu.

Her ay olduğu gibi bu ay da Çankırı basınıyla buluşan Vali Ayaz, gündeme dair açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çankırı’daki pandemi sürecini değerlendiren Vali Ayaz, vaka sayılarının git gide düştüğünü ifade ederek tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Devlet Hastanesindeki durumun da iyi olduğunu vurgulayan Ayaz, ancak hastalığın daha bitmediğine dikkat çekerek, “Durumumuz iyi diye tedbiri elden bırakmayacağız. Bir süre daha bu katı tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz. Tedbirlerin çok faydasını gördük. Yoğun bakımda ve entübe olan hastalarımız var. Az da olsa vefatlarımız da var’’ dedi.

Vaka Düşüşü Rehavet Getirmemeli

Vaka sayılarındaki düşüşün rehavete neden olmaması gerektiğini vurgulayan Ayaz, ‘’Bu vaka düşüşü bir rehavet getirmemeli. Her zaman korktuğumuz konu budur. Daha önce de tecrübe ettiğimiz gibi herhangi bir şekilde tedbirleri elden bıraktığımız zaman vakalarımızda artış oluyor. Bu hastalığın en büyük özelliği kolay bulaşması. Tedbirlere uymadığımız zaman yeniden istemediğimiz noktalara gideriz” diye konuştu.

Vatandaşlarımız Gönül Rahatlığıyla Aşı Yaptırabilir

Çankırı’da sağlık çalışanlarının aşılanması işlemlerinin tamamlandığını açıklayan Vali Ayaz şunları söyledi:

“Şu an 85 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasına devam ediliyor. İlimizde aşılanan hiç kimsede herhangi bir problem yok. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı içerisinde aşı yaptırabilirler. Aşı yaptırılmasını muhakkak istiyoruz. Ben de sıram geldiğinde aşı yaptıracağım. Bilhassa 80 yaş üstü vatandaşlarımızın aşı konusunda direnç göstermemeleri lazım. Mutlaka aşı yaptırmaları lazım. Hayatını kaybeden hastalarımızın büyük bir kısmı 65 yaş üstü vatandaşlarımızı kapsıyor. O sebeple aşı önce büyüklere yapılıyor. Aşı ile ortaya çıkabilecek bir risk şu ana kadar görülmedi. Bütün vatandaşlarımız da çevresindekilere aşıyı teşvik etmeliler. Şu anda aşılar evde yapılıyor. Aşı yapan arkadaşlarımız aşıdan kaynaklı herhangi bir olumsuzluk olması halinde hemen müdahale edebilmek için yarım saat bekliyorlar. Vatandaşlarımızın sağlık güvenliğini de bu şekilde maksimum düzeyde tutuyoruz.”

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.