hava 22° Açık
DOLAR 27,1171 % % 0.44
EURO 28,9785 % % 0.66
GRAM ALTIN 1.674,03 % % 0,01
ÇEYREK A. 2.737,04 % % 0,01
BITCOIN 725.633 % -1.743
SON DAKİKA

Son Güncelleme :

19 Temmuz 2020 - 14:01

Yunanistan’da Ayasofya Camii üzüntüsü:
Bizans İmparatorluğu ikinci kez çöktü

Danıştay kararıyla 86 yıl sonra özüne dönen Ayasofya Camii için, Yunanistan’da büyük bir üzüntü hakim. Ülkeden peş peşe hezeyan dolu açıklamalar gelirken Yunan tarihçi Helene Ahrweiler konuya ilişkin “Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü” olarak değerlendirdi.

Danıştay kararıyla 86 yıl sonra özüne dönen Ayasofya Camii için, Yunanistan’da büyük bir üzüntü hakim. Ülkeden peş peşe hezeyan dolu açıklamalar gelirken Yunan tarihçi Helene Ahrweiler konuya ilişkin ”Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü” olarak değerlendirdi.

Yunanistan’da Ayasofya Camii üzüntüsü: Bizans İmparatorluğu ikinci kez çöktü
Türkiye, yıllar sonra aldığı bir karar ile Ayasofya’yı aslı olan ibadethane statüsüne yeniden kavuşturdu. Danıştay’ın verdiği karar ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı özellikle Yunanistan’da halen yankı uyandırıyor.

YUNANİSTAN’DA ÜZÜNTÜ HAKİM
Özellikle hazımsız bir şekilde Türkiye’ye Ayasofya üzerinden saldırmaya çalışan Yunanistan’ın bu tutumunu özetleyen bir açıklama geldi. Yunan ve Bizans tarihçisi Helene Ahrweiler Ayasofya’nın ibadete açılmasını “Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü” olarak değerlendirdi.

“BİZANS’IN İKİNCİ KEZ ÇÖKÜŞÜ”
Yunan ve Bizans tarihçisi Helene Ahrweiler, Ayasofya’nın statütüsünün değiştirilme kararıyla ilgili olarak tarihin tekerrür ettiğini söyledi.

Ahrweiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya kararının Bizans İmparatorluğu’nun ikinci kez çöküşü olarak niteledi. Ahrweiler, statü değiştirme kararının Hristiyanlığa karşı bir hakaret olduğunu savunurken, Ayasofya’nın içerisindeki tarihi mozaiklerin gözyaşı döktüğünü duysa buna bile şaşırmayacağını söylüyor.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.