hava -6° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8385 % % 0.06
EURO 20,2220 % % 0.09
GRAM ALTIN 1.136,36 % % 0,39
ÇEYREK A. 1.857,94 % % 0,39
BITCOIN 441.974 % 0.532
SON DAKİKA
Google News

ÇAKÜ’nün Hazırladığı Covid-19 Rehberi Tüm Çankırı’ya Dağıtıldı

Son Güncelleme :

12 Aralık 2020 - 18:15

ÇAKÜ’nün Hazırladığı Covid-19 Rehberi Tüm Çankırı’ya Dağıtıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlanan Covid-19 Pandemisi Evde İzolasyon Döneminde Sağlığın Yönetimi Rehberi tüm Çankırı’ya dağıtıldı.

ÇAKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından hazırlanan ve yayımlanan Covid-19 Pandemisi Evde İzolasyon Döneminde Sağlığın Yönetimi Rehberi Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı tarafından 600 adet olarak Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’a teslim edildi. Teslim edilen kitaplar Valilik ve kaymakamlıklar aracılığıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve okullara dağıtıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; ‘’Ocak 2020 yılında Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde görülen pnömoni vakalarındaki etkenin daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir Coronavirüs (2019-nCoV) olduğu belirlendi. Böylece çok kısa bir sürede dünyayı etkisine alan bu hastalık tüm dünya insanların tanıyacağı COVID-19 olarak tanımlandı. Dünya ve Türkiye etkilerini ve sonuçlarını tam olarak bilemediği ancak tecrübeler ve bilimsel çalışmalar yoluyla öğrendiği bir süreç yaşamaktaydı. Türkiye’de resmi olarak ilk COVID 19 vakası 11 Mart 2020’de bildirildi. 16 Mart 2020 tarihinde ulusal düzeyde alınan önlemler ve uygulamalar ile yaşamın akışı değişti. Çocuklar, gençler, anne adayları ve yaşlılar bu dinamik süreçten izole bir yaşam akışı ile hayatlarını evlerine sığdırıyorlardı. Evde kalma süreçleri, sosyal mesafe, hijyen kuralları ve maske kullanımı gibi büyük ölçekli davranış değişiklikleri geliştiren bu pandemi süreci, algoritmaların geliştirilmesi için her tür bilimsel verinin sunulmasına, paylaşılmasına ve etkili şekilde yönetilmesi gereken bir dönem olarak önümüzde duruyor.   Üniversitemizden farklı bilim dallarına mensup bilim insanlarının hazırladığı bu kitap, süreç dahilinde “Hayat Eve Sığar” parolasıyla evde izolasyon döneminde halkımızın yapması gereken faaliyetler ile ilgili de geniş bilgi aktarımında bulunmaktadır. Kitabın COVID 19 pandemi sürecinde evde izolasyon sırasında yapılması gerekenlerle ilgili önemli bir boşluğu dolduracağı inancındayım. Bu nedenle hazırlanan bu kitabın pandemi sürecinin sağlıkla atlatılmasına katkı sunacağına kanaatim tamdır. Pandemi döneminde evde izolasyon sürecinin yönetilmesi için çok hızlı bir şekilde hazırlanarak elektronik ortamda toplum sağlığı hizmetine sunan ilk Üniversite olarak, bu kitapta, bilgi ve deneyimlerini paylaşarak sürecin en az hasar ile atlatılmasına katkıda bulunan, emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bu dönemde büyük bir özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanları ve onların yetiştirilmesinde emeği geçen sağlık öğretici ve yöneticilerine verdikleri destek için teşekkürü bir borç bilirim.

Bu çalışmadan tüm halkımızın yararlanabilmesi için Çankırı Valiliğimize 600 adet kitap verdik. Valiliğimiz bu kitabı tüm ilçelerimize kamu kurum ve kuruluşlarına ve ilimizde bulunan tüm okullara dağıttı. Bu çalışmada bize destek olan Sayın Valimiz Abdullah Ayaz başta olmak üzere, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza ve kurum amirlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Abdullah Ayaz ise; ‘’Ülke olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bu süreçte Çankırı Karatekin Üniversitemizin pandemi sürecinde yaptığı birçok çalışma Türkiye’ye örnek oldu. Bugün dağıtımını gerçekleştirmek üzere aldığımız, Covid-19 Pandemisi Evde İzolasyon Döneminde Sağlığın Yönetimi Rehberi ’de  bu kıymetli çalışmalardan biri. Bilimin ışığına en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde yaptığı çalışmalarla sürece katkısı yadsınamaz olan Üniversitemize ve Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı nezdinde tüm üniversite çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu süreci hep birlikte el ele ve kurallara uyarak sağlıklı bir şekilde atlatacağız inşallah.” dedi.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.