hava 22° Açık
DOLAR 27,1168 % % 0.44
EURO 28,9738 % % 0.65
GRAM ALTIN 1.673,73 % % -0,01
ÇEYREK A. 2.736,55 % % -0,01
BITCOIN 726.017 % -1.945
SON DAKİKA
Google News

Çankırı Meslek Lisesinin Covid-19 Mücadelesine Desteği Sürüyor

Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 14:08

Çankırı Meslek Lisesinin Covid-19 Mücadelesine Desteği Sürüyor

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine dezenfektan üretimiyle destek oluyor. Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümünde Mart ayında başlayan dezenfektan üretimi aralıksız sürüyor. Önce yüzey dezenfektanı ardından talebin artmasıyla el dezenfektanı üretimine başlayan Kimya Bölümü, Çankırı’nın yanı sıra çevre illerden gelen talebi de karşıladı.

Dezenfektan üretim serüvenine 2016 yılında başlayan Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü, koronavirüsün tüm Türkiye’de görülmesiyle üretimi artırdı. Mart-Temmuz döneminde yüzey dezenfektanı üreten Kimya Bölümü, Temmuz’dan sonra el dezenfektanı üretti. Bu dönemde artan talebi karşılamak için üretim miktarı günde 3 tona kadar çıktı. Sadece Çankırı’dan gelen talepler değil çevre illerden gelen dezenfektan talebi de karşılandı.

Dezenfektan Üretiminde Patlama Yaşandı

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı Bölüm Şefi Emine Demirci, Türkiye’de koronavirüs vakalarının başladığı Mart ayından itibaren dezenfektan üretiminde adeta patlama yaşandığını söyledi.

Mart ayından önce dezenfektan üretiminin sadece okul ihtiyacı için yapıldığını belirten Demirci, ‘’Özellikle koronavirüs vakalarının başlamasıyla birlikte üretimde bir artış yaşandı’’ dedi. Demirci, dezenfektan üretimine ilişkin olarak yüzey dezenfektanının 5 ve 30 litrelik, el dezenfektanının ise 1 ve 5 litrelik yapıldığının bilgisini verdi.

Çevre İllerden Gelen Talep Karşılandı

Sadece Çankırı’daki kurum ve apartmanların ihtiyacını değil çevre illerin de dezenfektan ihtiyacının karşılandığını söyleyen Demirci, ‘’Özellikle Mart-Nisan-Mayıs aylarında Çankırı haricinde Kastamonu, Tosya ve Karabük’ün yüzey dezenfektan ihtiyacının tamamını karşıladık. Bu iller bizden yüklü miktarda dezenfektan aldı’’ şeklinde konuştu.

Talep gelmesi halinde 3 tona kadar üretim yapabildiklerini aktaran Demirci, çevre illerdeki Meslek Liselerinde açılan Kimya Teknolojisi Alanlarında üretim yapıldığı için son dönemde il dışından gelen taleplerin azaldığını ifade etti.

‘’Üretimle Topluma Fayda Sağladık’’

‘’Üretimle topluma oldukça fayda sağladık’’ diyen Demirci, şöyle konuştu: ‘’Alanında tecrübesi ve bilgisi olan Kimya öğretmenlerinin ve meslek liselerinin böyle bir üretimde bulunması gurur verici. Meslek liseleri dezenfektan üretimi yapmasaydı birçok merdiven altı üretim gerçekleşecekti. Bu da sağlık açısından oldukça zararlı olabilirdi. Bu açıdan topluma fayda sağladığımız için biz okul olarak, Kimya Teknolojisi Alanları olarak oldukça mutluyuz.’’

‘’Öğrencilerimizde Topluma Fayda Sağlama Bilinci Arttı’’

‘’İnşallah bu virüs kısa zamanda biter’’ diyerek sözlerini tamamlayan Demirci, şu ifadeleri kullandı:

‘’Bu dönemde şevkle çalışarak topluma fayda sağlayan öğrencilerimizi görmek bizi çok etkiledi. Bir dönem 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldiğinde öğrencilerimiz ‘Hocam biz toplum için çalışıyoruz. Bize sadece burada çalışmak için izin verseler gibi talepleri olmuştu.’ Öğrencilerimizin bu dönemdeki toplum bilinci, topluma fayda sağlama bilinci oldukça arttı. Üretimden ziyade öğrencilerin bu şekilde bilinçli olması bizleri oldukça mutlu etti.’’

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.