hava 12° Açık
DOLAR 27,2886 % % 0.14
EURO 28,9916 % % 0.35
GRAM ALTIN 1.670,32 % % 0,42
ÇEYREK A. 2.730,97 % % 0,42
BITCOIN 721.775 % 0.188
SON DAKİKA
Google News

Din Görevlileriyle Covid-19 Toplantısı Yapıldı

Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 11:19

Din Görevlileriyle Covid-19 Toplantısı Yapıldı

Çankırı’daki camilerde görev yapan imam, müezzin ve diğer din görevlilerine yönelik Covid-19 tedbirleri konusunda bilgilendirme toplantısı Çankırı Valisi Abdullah Ayaz başkanlığında yapıldı.

Bilgilendirme sunumundan önce konuşan Vali Abdullah Ayaz, din görevlisi arkadaşların salgının başından beri birçok alanda kendilerine destek olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığınca yeni tedbirlerin alındığını hatırlatan Valimiz Ayaz, zor bir kışın kapıda olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını sürecinin başından beri camilerden kaynaklı bir bulaş sorununun yaşanmadığına dikkat çeken Valimiz Ayaz şunları söyledi: “Cuma namazlarında tedbirli olmamız gerekiyor. Camilerimizin her fırsatta bol bol havalandırılması gerekiyor. Hatta Cuma namazı sırasında bile pencereleri açıp havalandırmayı sürdürebiliriz. Üşümek hasta olmaktan daha iyidir. Aynı zamanda imam arkadaşlarımızın da çok dikkatli olması gerekiyor. Arkadaşlarımız bu hususlara riayet ederse çok iyi olur. Hastalığı kendisinin ve karşısındakinin sağlıklı olduğunu düşünenler bulaştırıyor. Bu hastalıkta bazı kişilerde belirti olmuyor. Böyle düşünüp tedbirsiz hareket eden kişilerden hastalık daha çok bulaşıyor. Camilerdeki tedbirlere maksimum dikkat etmemiz gerekiyor. Hiçbir taviz vermememiz lazım. Şu anda alınacak hiçbir riskimiz yok. İlimizin durumu iç açıcı değil. Şu ana kadarki bulaş alanları arasında en çok aile içi sosyalleşme öne çıkıyor. Hastalarımızın neredeyse yarısına hastalık aile içinden bulaşıyor. Ardından iş ortamı ve çarşı pazar geliyor. Camilerden çok az bildirim oluyor. Ancak yine de tedbiri asla elden bırakmamalıyız.”

Valimiz Ayaz’ın konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Uzm. Dr. Burcu Kul tarafından Covid-19 ve hijyen konularında camilerde alınması gereken önlemler hakkında din görevlilerine sunum yapıldı.

Toplantıya Valimiz Ayaz’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Hamdi Bolat, Şahin Bayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, İl Müftüsü Bürhan Keleş ve çok sayıda din görevlisi katıldı.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.