hava 14° Yağmur Geçişi
DOLAR 27,3861 % % 0.25
EURO 29,0664 % % -0.07
GRAM ALTIN 1.627,65 % % -0,90
ÇEYREK A. 2.661,20 % % -0,90
BITCOIN 748.410 % 0.54
SON DAKİKA
Google News

Fidanlar Geleceğe Nefes İçin Toprakla Buluştu

Son Güncelleme :

11 Kasım 2020 - 14:07

Fidanlar Geleceğe Nefes İçin Toprakla Buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yerleşkesinde düzenlenen geleceğe nefes etkinliğine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkinlikte yaptığı konuşmanın ardından 4 ülkeyle canlı bağlantılar gerçekleştirilerek fidanlar dikildi.

Milli Ağaçlandırma Günü, bu yıl Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada kutlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından ilk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine canlı bağlantı yapıldı. Ardından Azerbaycan, Arnavutluk ve Bosna Hersek’e bağlanıldı. Geleceğe Nefes Kampanyası kapsamında düzenlenen etkinliklerle dünyada fidanlar toprakla buluştu.

Erdoğan, geleceğe nefes etkinliğinde yaptığı konuşmada Türkiye’nin ağaçlandırma konusunda yaptığı çalışmaların dünyada dikkat çektiğini ifade etti. ‘’Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini başlattık’’ diyen Erdoğan, son 18 yılda 5 buçuk milyon hektara yakın alanda çalışma yapılarak 5,1 milyar fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi.

Köy ormanı projesi, şehir ormanı projesi, mesire yerleri, milli park ve tabiat parkı gibi birçok proje yürütüldüğünden bahseden Erdoğan, ‘’5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projesi kapsamında bu güne kadar 5 bin 400 gelir getirici köy ormanı tesis ettik. 136 adet şehir ormanı kurduk. Mesire yerlerimizin sayısını da bin 421 adede çıkardık. 2002’de 33 olan milli park sayısını 45’e çıkarıp, alan olarak da 9 bin 700 hektara yükselttik. Sahte çevrecilere aldırmadan çalışmaya devam ediyoruz’’ şeklinde konuştu.

4 Ülkeye Canlı Bağlantı

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Arnavutluk ve Bosna Hersek’e canlı bağlantı yapıldı. Ülkelerde başbakan ve bakanların katılımıyla fidanlar toprakla buluşturularak can suları verildi.

Tohum Ver Fidana Dönüşsün

Tohum Ver Fidana Dönüşsün projesi kapsamında 12 milyon öğrenciyi temsilen çocuklara Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla tohum verildi. Projeyle çocukların kendi fidanlarını yetiştirmesi sağlanacak.

Tören Bakan Pakdemirli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediyesi ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın duasının ardından fidan dikilerek son buldu.

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.