• DOLAR
  $1.082,13
 • EURO
  $0,3145
 • ALTIN
  $19.377,21
 • BIST
  $48,19
ASKİ, Çankırı tuzu ile dezenfektan üretti

ASKİ, Çankırı tuzu ile dezenfektan üretti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Çankırı tuzu ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizini kullanılarak üretilen ve litre maliyeti piyasa koşullarına göre daha ucuz olan dezenfektan, belediye otobüsleri, camiler, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin temizliğinde kullanılmaya başlandı. Çankırı kaya tuzu ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizi kullanılarak üretilen ve litre maliyeti piyasa koşullarına […]

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Çankırı tuzu ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizini kullanılarak üretilen ve litre maliyeti piyasa koşullarına göre daha ucuz olan dezenfektan, belediye otobüsleri, camiler, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin temizliğinde kullanılmaya başlandı.

Çankırı kaya tuzu ve suyun elektrik enerjisiyle elektrolizi kullanılarak üretilen ve litre maliyeti piyasa koşullarına göre daha ucuz olan dezenfektan, belediye otobüsleri, camiler, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin temizliğinde kullanılmaya başlandı.

ASKİ Su Arıtma Dairesi Başkanı Nuri Kali, ASKİ’nin kendi imkanlarıyla dezenfektan ürettiğini, koronavirüs salgını ile piyasada ciddi bir dezenfektan sıkıntısının yaşanması üzerine seri üretime geçtiklerini kaydetti.

Ucuz maliyetli ve milli olma özelliğine sahip konsantre dezenfektandan bir haftada 8 ton üretildiğini ve günlük 140 ton dezenfektan üretebilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Kali ayrıca “Dezenfektanın 10 kuruş tuz, 73 kuruş da elektrik maliyeti var. Toplamda litresi 83 kuruşa maloluyor. Piyasada dezenfektanın litre fiyatı 30 liraya kadar çıktığı söyleniyor.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM