hava -2° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8082 % % 0
EURO 20,4668 % % 0.12
GRAM ALTIN 1.168,04 % % 0,27
ÇEYREK A. 1.909,75 % % 0,27
BITCOIN 453.523 % 2.123
SON DAKİKA
Google News

Özel Karatekin Hastanesi: 1 Bağış 8 Hayat Demek

Son Güncelleme :

05 Kasım 2020 - 19:59

Özel Karatekin Hastanesi: 1 Bağış 8 Hayat Demek

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, organ ve doku bağışı konusunda vatandaşlarda farkındalık oluşturabilmek adına çalışma başlattı.

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Haftası olması sebebiyle Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Organ Bağış Birimi, hastane içerisinde stand kurarak hastalara bilgilendirmelerde bulunmaya devam ediyor.

Hastane Yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl hastanemiz Lobisinde kurulan standta hasta, hasta yakınları ve çalışanlara broşür dağıtılarak organ bağışı hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Standımızı ziyaret ederek bağışta bulunmak isteyen gönüllülere, Organ Bağış Birimimiz tarafından formlar doldurulmaktadır.

Ayrıca yapılan bilgilendirmelerde bağışçının beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından son kararı aile vereceğinden organ bağışçısının, doku ve organlarını bağışlamak istediğine dair bilgiyi ailesi ile paylaşılması da ailenin kararı, bağışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin kesin hükmüdür. Ancak kişinin organ bağışçısı olması, aile için vasiyet niteliğinde olduğundan genellikle ailenin karar vermesini kolaylaştırır konusu üzerinde özellikle durulmuştur.

Hasta, hasta yakını ve personellerimiz tarafından yoğun ilgi gören organ ve doku bağışı standı, 9 Kasım Pazartesi gününe kadar Hastanemiz Lobi bekleme alanında bilgilendirme yapmaya devam edecektir. Öte yandan Organ Bağışı Haftası nedeniyle hastanenin çeşitli alanlarına organ bağışı konusunda farkındalığa dikkat çekmek amacı ile afişler asılırken, hastane bekleme alanlarındaki LED ekranlarına ise Organ bağışı konulu kamu spot afişleri yayınlandı.

Organ bağışının artması için toplumda her bireye önemli görevler düşmektedir. İnsanlar genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemektedir. Kişinin hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine henüz yaşarken sıcak bakması çok daha önemlidir. Hayatını kaybeden bir insan; böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, bağırsak, pankreas, kornealarını vb. bağışlayarak birçok insana sağlıklı bir hayat armağan edebilir. Organların toprağa değil umutla bekleyen kişilere kısacası “hayata” bağışlanması gerekir.

03- 09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Haftası vesilesiyle bağışlarınızla hayat devam etsin sloganıyla tüm halkımızı organ bağışına davet ediyor, bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen herkesi standımıza bekliyoruz.’’

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.