hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA
Google News

Başlarken… Bismillah…

Son Güncelleme :

25 Eylül 2019 - 12:25

/ 165 views kez okundu.
Başlarken… Bismillah…

Sevgili dostlarım; Bismillah diye söze başlayarak bu köşede sizlerle güncel konular ve sağlığımız üzerine sohbetler yapacağım.

Meslek icabı, ilk olarak bu gün sağlık dan başlayalım.

Mevsimi başladığı için KOAH dan bahsedelim.

‘‘KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı), bronş darlığı anlamında uzun süren ilerleyici bir hastalıktır. Hastalarda başlangıçta hafif olan nefes darlığı, hafif-orta-ağır-çok ağır şeklinde dört basamakta gider. Bu hastalığı oluşturan en önemli etken, sigara içilmesidir. Uzun yıllar sigara içilmesi önce KOAH’a yol açar; daha ilerlediğinde akciğer kanseri ile sonlanabilir. Çevresel etkenler; toz, toprak, tarladan yapılan işler, tandırdan gelen dumanlar ve organik maddeler de sebep olur. Ayrıca madenlerde, çeşitli sıcak duman olan atölyelerde ve döküm fabrikalarında çalışanlar gibi çok çeşitli meslek ile ilgili olarak da KOAH hastalığı gelişir.KOAH, küçükten büyüğe ağır bir hastalık grubu olduğu için hastalar genellikle uzun yıllar içerisinde duruma adapte olurlar. Çok fazla şikayet etmezler ancak ağır eforla veya oturduğu yerden nefes darlığı çekmeye başladığında artık doktora başvururlar. İşte bu durumda zaten çok fazla yapacak bir şey kalmamıştır. Hastalar zaman kaybetmiştir.

‘Dünyada 100 milyon, Türkiye’de altı milyon KOAH’lı hasta bulunmaktadır. Altı milyon da astım hastası vardır. Türkiye’de şu an en az 12 milyon nefes darlığı ile mücadele eden insan bulunmaktadır. Kişi, oturduğu yerde nefes darlığı çekiyorsa, göğsünde hırıltı-hışıltı varsa, balgam çıkartıyorsa göğüs hastalıkları bölümü doktorlarına KOAH açısından başvurmalarında büyük fayda vardır.

Lütfen bütün bunları dikkate alarak sigara içiyorsak bırakmayı deneyelim, yapamıyorsak ilgili doktorlardan yardım alalım…

Sağlıklı nesiller için geleceğe umutla bakabilmek için kendimize ve çevremize kötü alışkanlıklardan kurtulmayı önerelim ve gerekirse de baskı yapalım..

Kalın sağlıcakla…

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.