hava 15° Güneşli
DOLAR 23,3066 % % 0.2
EURO 25,6756 % % 1.84
GRAM ALTIN 1.458,23 % % 0,50
ÇEYREK A. 2.384,21 % % 0,50
BITCOIN 625.682 % 5.705
SON DAKİKA
Google News

VALİ AYAZ, COVİD-19 SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Son Güncelleme :

31 Ekim 2020 - 15:04

VALİ AYAZ, COVİD-19 SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı basınıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Vali Ayaz, toplantıda Çankırı’da Covid-19 Salgını süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Vali Ayaz, toplantıda Covid-19 salgınıyla ilgili bilgiler paylaştı. Ayaz, Çankırı’da durumun ciddiyetini koruduğunu ve tedbirlere azami uyulması gerektiğini belirtti.

Toplantıda konuşan Ayaz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında ülke genelinde bir artış olduğunu ifade ederek, “İlimizde de durum hassasiyetini koruyor. Halen vakalarda artış var. İstediğimiz noktaya bir türlü gelemedik. Zaman zaman iyileşmeler olsa daha önce de dediğim gibi; Zor iyileşiyoruz, çabuk kötüleşiyoruz. Maalesef süreçte böyle bir durum var. Bir kez daha söylüyoruz. Tedbiri elden bırakmamalıyız. En büyük silahımız da maske, mesafe, temizlik” dedi.

 

Her Yaş Grubundan Hasta Var
En büyük problemin sosyalleşme olduğunu aktaran Ayaz, basın mensuplarına hastalıktan etkilenenlerin yaş ve cinsiyet tablosunu paylaşarak, “Her yaş grubundan hastamız var. Hastalığın uğramadığı bir kitle veya kesim yok. Bu tabloda dikkat çeken bir durum var; 50 yaş üstü hasta sayımız çok yüksek. 65 yaş üstünü bir türlü koruyamıyoruz. Günlük vaka sayımız ne kadar düşük olursa olsun 65 yaş üstü hastamız mutlaka oluyor ve bunu bir türlü engelleyemiyoruz. Gençler yaşlılarımıza hastalık bulaştırıyorlar.

 

Büyüklerimizi Bir Süre Görmemek Ömür Boyu Görmemekten İyidir
Her gün pozitif çıkan hastalarımızı arkadaşlarımız arıyorlar. Nereden hastalık kaptıklarını bulmaya çalışıyoruz. Hastalarımızın bir kısmının sosyal hayatları neredeyse yok. Sadece komşuları, çocukları ve torunlarıyla görüşüyorlar. Yine söylüyoruz. Sosyal hayatımıza ara vermemiz gerekiyor. Eğer sosyal hayata devam edeceksek tedbirli olmamız gerekiyor. Büyüklerimizi bir süre görmemek ömür boyu görmemekten daha iyidir” diye konuştu.

 

Hastalık En Çok Aile İçinden Bulaşıyor
Aile içi bulaş oranının Çankırı’daki bulaş oranının neredeyse yarısı olduğunu açıklayan Ayaz, buradaki en önemli sebebin de aile içi iletişim, sosyalleşme, ziyaretlerin devam etmesi ve benzeri şeyler olduğunu ifade etti. Vali Ayaz şunları söyledi: “Yaptığımız toplantılarda pozitif vakaların hastalığı nereden kaptığını değerlendirip en yüksek olan kaynağı tespit etmeye çalışıyoruz. Ona göre önlemler almaya gayret ediyoruz. Aile içi bulaş oranı her zaman en yüksek çıkıyor. İş ortamı bir diğer risk. Bunun yanında bir diğer problem ise servisler. İlimiz genelinde 193 işçi servisi var. Bunların tamamına yaklaşık bir ay önce kamera takma zorunluluğu getirdik. Bunun biraz verimini aldık ancak önümüzdeki dönemde daha iyi sonuçlar alacağız. Denetimlerimizi de bu kameralar üzerinden yapıyoruz.  Maske takmadan yolculuk yapan olursa bunu kameralar üzerinden tespit edip gerekli cezai işlemi uyguluyoruz.”

 

Kış Aylarında Daha Yoğun ve Farklı Denetim
Sıklıkla gerçekleştirilen denetimleri kış aylarında daha da yoğun bir şekilde yapacaklarını açıklayan Vali Ayaz, şunları söyledi: “Denetimlerimize bir kış formatı vereceğiz. Kış aylarında dikkatimiz daha çok kapalı ve kalabalık alanların üzerinde olacak. Kafeler, kahvehaneler ve resrotanlar gibi yerlere artık günlük uğruyoruz ve uğramaya devam edeceğiz. Yaklaşan mevsim değişikliğiyle beraber denetimlerimizde de bir değişiklik olacak. Önümüzdeki süreçte en büyük korkumuz gribal enfeksiyonların da başlamasıyla beraber hastanenin de yoğunluğu artacak. Kapalı alanlar kış aylarında daha fazla tercih edilecek ve buralarda havalandırma konusunda sıkıntılar yaşanacak. Bu ve benzeri sebeplerle kış aylarında bulaş riski daha da artacak. Bu nedenlerden dolayı vaka sayımızı düşürerek kışa girmeliyiz. Mevcut vaka yüküyle kışa girmek istemiyoruz.

 

Çankırı’da Bu Güne Kadar Covid-19 Sebebiyle Vefat Edenlerin Sayısı 159
Halen hastanemizde hem serviste hem yoğun bakımda hastamız var. Vefat sayımız da bu gün itibariyle 159. Ben 18 Haziran’da göreve geldiğimde vefat sayımız 7 idi. İlimiz genelindeki vefat sayısı Kurban Bayramından sonra bir çığ şeklinde büyüdü. Artışı yavaşlattık ama yine de devam ediyor. Büyüklüğüne göre çok vaka üreten ilçelerimiz de var. İstediğimiz düzeyde olmayan ilçelerimiz var. İlçelerimizde konuyla ilgili toplantılar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bu konuyla ilgili denetim, takip ve analizlerimize devam edeceğiz.”

 

 

 

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.